Historie mosteckého hokeje

Stejně jako ve zbytku tehdejšího Československa i v Mostu vznikl hokejový klub po druhé světové válce. Stalo se tak v roce 1946, kdy skupina nadšenců v čele se správcem tehdejšího areálu panem Čepelákem založila nový hokejový oddíl.

Ten našel útočiště vedle staré průmyslové školy v Mostě. Jelikož tou dobou ještě nebyly organizovány jednotlivé soutěže, mostecké mužstvo hrálo alespoň přátelská utkání s Chomutovem, Litvínovem a dalšími soupeři. V klubu kromě mužů, kteří hráli 1. A třídu odpovídající současnému krajskému přeboru, fungoval i oddíl žáků. Obě mužstva působící jako „hokejový oddíl UHLOMOST“ se musela spokojit se skromnějšími podmínkami – klub tehdy využíval přírodní kluziště, ke kterému bylo v zimě přistaveno osvětlení a mantinely.

Krytého zimního stadionu se klub dočkal až po roce 1966. Tou dobou bylo v Mostě registrováno více než 1000 hokejistů včetně takových jmen jako Jaroslav Fišer, Adolf Horák nebo Josef Prchal.

Nový stadion s sebou přinesl i velký rozmach hokeje. Nově v klubu působily kromě týmů žáků a mužů i celky dorostenců a juniorů. K rozvoji mládeže přispěla i spolupráce se základními školami – například spojení s 1. ZŠ v Mostě trvá dodnes.

Paradoxně nejtěžším obdobím pro mostecký hokej byly první roky po Sametové revoluci. Po roce 1989 byly veškeré dotace pozastaveny. Hokejový klub tak byl odkázán sám na sebe a na podporu svých funkcionářů – Pavel Měska, Ing. Miroslav Lisý, Oldřich Perný a další ale zvládli zabezpečit dostatek financí na provoz mládežnických oddílů, které tou dobou hráli své nejvyšší soutěže.

Kromě mládeže se dařilo i mužům – ti do roku 1991 působili v krajském přeboru, poté však postoupili do 2. ligy. V té hráli s výjimkou dvou sezon až do roku 2011. Od ročníku 2011/2012 jsou stálými účastníky 1. ligy.

Nejvýznamnější milníky novodobé historie by se daly vymezit v několika bodech.

• V roce 1996 vznikla společnost HC Most spol. s. r. o., která zastřešuje fungování mosteckého hokejového klubu
  • V roce 1998 se celý oddíl přestěhoval do nově vybudovaného zimního stadionu, kde poté založil i oficiální hokejovou školu
  • Rok 2006 přinesl oslavu 60. výročí založení mosteckého hokejového klubu a zároveň i deset let od vzniku HC Most spol. s. r. o.

Úspěchy klubu

• 1977: postup do 2. ligy ČSSR